Як правильно розраховувати фінансову модель/бізнес план
Фінансова модель підприємства – це пряма відповідь засновникам на питання «чи варто відкривати цей вид господарської діяльності чи ні?». На відміну від економічної моделі бізнесу фінансова інтерпретація враховує всі можливі ризики бізнесу, його видаткову і дохідну складові, виражені в грошовому еквіваленті. Подібна модель корисна і для вже діючих підприємств. Вона дозволяє більш детально і докладно зрозуміти, які статті витрат найбільш затратні, які потрібні заходи для збільшення прибутку на підприємстві.
Основні складові фінансової моделі або бізнес-плану
Повний пакет розрахунків, які складають фінансову модель, включає 14 додатків, які умовно можна розділити на такі напрямки:
Створення подібної моделі ґрунтується на попередній технічній та економічній підготовці. Ключове значення має співвідношення доходів і витрат. Тому періоду створення бізнес-плану приділяють ключову увагу. Левову частку часу в формуванні фінансової моделі займає розрахунок необхідних інвестицій, а також розрахунок майбутньої вартості продукції.
Якою інформацією необхідно володіти для складання фінансової моделі?
Для того щоб правильно скласти фінансову модель підприємства, потрібно мати чітку і структуровану модель виробництва, починаючи від закупівлі сировини (його якості та вартості доставки) і закінчуючи механізмом збуту. Всі кроки виробництва повинні бути виражені в фінансовому еквіваленті. Мінімальний пакет інформації необхідний для побудови фінансової моделі майбутнього підприємства включає:
- Технологічна карта виробництва, яка передбачає закупівлю необхідного обладнання, його амортизацію, а також вартість матеріалів для виробництва / послуг.
- Сформований організаційний план (яка кількість співробітників потрібна, їхня заробітна плата та інше).
- Розрахунок собівартості продукції.
- Аналіз привабливості пропозиції на ринку (див. статтю «Аналіз ринку товарів / послуг).
- Розрахунок мінімального обсягу податкових платежів / відрахувань.
Без наявності зазначеної інформації створити адекватну фінансову модель неможливо. Тому для її збору та перевірки краще звернутися до спеціальних консалтингових компаній, які досконало знають особливості складання документу. Однією з таких компаній є «A Consulting».
Особливості побудови фінансової моделі бізнесу
Створюючи фінансову модель підприємства, варто враховувати особливості відповідного ринку товарів / послуг. Наприклад, для курортного або аграрного бізнесу важливо враховувати сезонність.
Не зайвим буде ретельне опрацювання оподаткування. Через неправильно обрану форму власності або надмірну кількість робітників оподаткування може в рази відрізнятися. Те ж саме можна сказати про час відкриття підприємства, тому як податкова система, як і сам ринок, постійно змінюється.
Починаючи з 2021 року, багато підприємств стали враховувати фактор «локдауна» для своїх підприємств – коли бізнес (в 9 випадках з 10) через пандемію простоював або був змушений перейти на нові форми роботи: дистанційна робота співробітників, обмежена кількість покупців та інше).
Тому самостійний розрахунок фінансової моделі для багатьох підприємств, як це часто буває, передбачає найбільш гірші сценарії розвитку бізнесу. Краще довіритися професіоналам.